Profesjonalna higienizacja

Na czym polega higienizacja?

W Naszym Centrum dbamy o zdrowy i piękny uśmiech naszych pacjentów. Podstawowym zabiegiem poprzedzającym leczenie jest wykonanie  przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, polegająca  na usunięciu kamienia i osadu nazębnego oraz wykonaniu fluoryzacji.

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jest to twardy, najczęściej żółty złóg pokrywający powierzchnie zębów, a nawet uzupełnień protetycznych. Nagromadzeniu się płytki nazębnej, która to pod wpływem związków mineralnych zawartych ślinie przekształca się w kamień nazębny sprzyja zła lub utrudniona higiena jamy ustnej, stłoczenia zębów, szorstkie powierzchnie wypełnień, stałe aparaty ortodontyczne a także miękka, bogata w cukry proste dieta.

Usuwanie kamienia (Skaling)

Zalegający zarówno na powierzchniach nad- i poddziąsłowych  kamień nazębny można usunąć wyłącznie przy użyciu specjalnych, ultradźwiękowych narzędzi i jest to tak zwany SKALING (usuwanie kamienia). Wykonywany zabieg  jest dla większości pacjentów bezbolesny, a osoby szczególnie wrażliwe mogą liczyć na miejscowe znieczulenie.

Piaskowanie, polerowanie

Po usunięciu kamienia nazębnego należy wykonać zabieg POLEROWANIA. Powierzchnie zębów są polerowane i oczyszczane  przy pomocy specjalnych past, szczoteczek i gumek polerskich. Trudnych do usunięcia osadów po kawie, herbacie, czerwonym winie czy tytoniu pozbywamy się PIASKUJĄC zęby. Do tego celu higienistka używa piaskarki. Urządzenie to wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który zmieszany z środkiem chemicznym w postaci proszku (tzw. piasek) z łatwością dociera w  przestrzenie międzyzębowe oraz bruzdy.

Fluoryzacja

Oczyszczone zęby należy zabezpieczyć, w tym celu wykonujemy fluoryzację. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze, dodatkowo znosi nadwrażliwość zębów.
Profesjonalne zabiegi higienizacji jamy ustnej powinny odbywać się co 6 miesięcy. Usuwanie złogów na zębnych jest niezwykle ważne. Zalegający kamień nazębny i gromadząca się płytka bakteryjna prowadzą do powstania zapalania dziąseł lub chorób przyzębia.

Jeśli dziąsła krwawią, są zaczerwienione, obrzęknięte oraz występują dolegliwości bólowe należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Długo nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia. Gdy choroba postępuje to do objawów  zapalnych dołącza sie rozchwianie zębów a nawet ich utrata. Krwawienie, ból i obrzęk dziąseł to objawy, które powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie stomatologicznym, pozwoli to lekarzowi ocenić stan uzębienia i przyzębia, ponad to zostanie ustalony plan profilaktyczno-leczniczy.

Systematyczne wizyty w gabinecie higienizacyjnym przynoszą takie korzyści jak ochrona przed bólem, krwawieniem z dziąseł, zapobieganie rozwojowi lub postępowi chorób przyzębia, zmniejszenie przebarwień zębów, zwalczenie nieświeżego oddechu, ochrona zębów przed próchnicą, znoszenie nadwrażliwości, możliwość wybielania, lepsze samopoczucie.